Connect with us

Haber

Taksim’de Turistler için drone ile denetleme

Published

on

Koronavirüs vakaların artması ile birlikte Türkiye’de bütün illerde geniş çaplı denetmelere başlanıldı, sağlık bakanlığının devam ettiği çalışmalara ek olarak güvenlik teşkilatlarımızda bu konuda hassas davranarak çalışmalara aktif olarak devam ediyor. Son olarak insanların yoğun bulunduğu bölge, cadde ve meydanlarda faaliyetlerini arttıran güvenlik güçleri geçtiğimiz günlerde Taksim Meydanı’nda turistlere drone’li maske denetlemesi yaptı. Yanlış kullanım sağlayan ya da hiç maske takmamış olan turistlere drone üzerindeki ses sistemleri ile uyarılarda bulunuldu.

Drone ile denetleme

Geçtiğimiz yıllarda alınan kararlar ile birçok şehirde İHA büro ekipleri kurulmuştu, Taksim’de yapılan bu denetimlerde İHA Büro ekipleri destek verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

İHA ve Drone engelleme sistemi ‘KALKA’

Published

on

Türkiye Silahlı Kuvvetleri (TSK) için yerli hizmetler sağlamakta olan firma Türk mühendislerin geliştirmiş olduğu tasarımla drone ve insansız hava araçlarına (İHA) karşı ‘KALKA‘ adı verilen yerli erken uyarı hava savunma sistemi geliştirdi.

Milli savuma bakanlığınca verilen “NATO Gizli ve Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi” bulunan Ulusal Harp Teknolojileri Savunma Sistemleri AŞ bu zamana kadar yapmış oldukları çalışmalarda, geliştirmiş oldukları 9 drone savar ürününe bir yenisini eklemiş oldu.

kalka drone engeleme

Ar-ge koordinatörü Bekir Yalçın yapmış olduğu açıklamalarda drone veya insansız hava araçlarının sadece kolluk kuvveti teşklilatlarının kullanlmadığını, bu araçların birçok yasaklanmış konu ve durumda kullanımlarının fazlasıyla olduğunu, izinsiz gözetleme, uyuşturucu, bomba, yasaklanmış madde gibi yük taşıma ve terör amaçlı uçuşlar yapılabildiğini söyledi.

Kalka genel kullanım alanları

Özellikle toplu organizasyon ve etkinliklerde hava kontrolünü sağlamak tüm problem olan bir konu, havadan gelecek tehditlere karşı ateşli silahlara güvenmekte bir o kadar sağlıksız. KALKA isimli erken uyarı hava savunma sistemi bu tarz durumlar için geliştirilmiş bir sistem.

Tamamıyla yerli ve milli imkanlarla üretilmiş olan KALKA manuel ve otonom olarak çalışırken, işlem kayıtlarınıda tutabilmekte. KALKA’nın kullanım alanı oldukça geniş, radar mantığı ile çalışan sistem, drone ve insansız hava araçlarına karşı 5 bin metreye kadar algılama ve engelleme yapabilmekte.

Continue Reading

Haber

Öğrencilerden Teknofest için Su Altı Drone

Published

on

Balıkesir Üniversitesinde eğitim gören 7 arkadaşlar 2 yıllık çalışmanın ardından Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’te yeni çalışmalarını tanıttı. Mühendis Fakültesinin Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden dulkadir Yıldırım, Fatih Elibol ve Bayram Er, Makine Mühendisliği Bölümünden Mert Koçak ve Erkin Öz, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Mert Yılmaz ve Sefa Eren, TEKNOFEST’e birlikte katıldı.

Ardov ismini verdikleri drone için gövde üretimi elde üretildi, üzerinde değişiklik yaptıkları drone motoru ile Ardov’da yazılım geliştirmesi de ekibin kendisi yaptı. Yaklaşık 6000 lira gibi bir maliyet ile üretilen Ardov su altında arama kurtarma ve temizlik gibi işlevlere sahip.

Teknofest organizasyonunda Su Altı sistemleri yarışmasında 129 proje arasında finale kalarak 21’inci seçilen cihaz için şimdiki hedef su altı kablosuz haberleşme özelliği.

“Şimdiki amacımız önümüzdeki yıl TEKNOFEST etkinliğinde birinci olmak”

Açıklamasında bulunan ekip üyeleri, cihazın yapımında deri sırtlı deniz kaplumbağalarında ilham aldıklarını söyledi.

Ülkemizde havacılık faaliyetlerinde birçok etkinlik ve teşvik programları gençler hedeflenerek yapılmakta, gençlerimizin yeni etkinlik ve organizasyonlarda çalışmaları ile boy gösterecekleri aşikar.

Continue Reading

Haber

Köpekbalığı saldırısında drone ile mücadele

Published

on

Drone teknolojisi halihazırda birçok kurumsal firma ve teşkilat tarafından aktif olarak kullanılmakta, geçtiğimiz günlerde yaşanan olay ise drone teknolojisinin faydasını bir kez daha gözler önüne serdi. Avusturalya’nın Galler eyaletinin en çok kullanılan plajlarından birisi olan Sharpes plajı etrafındaki ballina açıklarında profesyonel sörfçü olan Matt Wilkinson sörf yapmak için açık denize doğru açıldı. Sörf faaliyetlerinde dalga yakalama konusu önemli olduğu için genelde sörfçüler açık denizde faaliyet gösterir, dalgaları yakalamaya çalışan Matt Wilkinson Surf Life Saving’e ait olan bir drone tarafından uyarıldı, bu uyarı sayesinde kıyıya geri dönen Wilkinson köpek balığı görüntüleri izletildiğinde “Ben sadece kendi başıma dolaşıyordum ve bir su sıçraması gürültü duydum, etrafa baktım fakat hiçbir şey göremedim Sonra drone aşağı indi ve bana bölgede tehlikeli bir köpekbalığı olduğunu söyledi. Sahile geri dön dedi” ifadelerine yer verdi.

Drone ile sahilde koruma görevi

Bu olay sonrası plaj ve sahil şeridi tamamen boşaltıldı, tarım, emniyet ya da böylesine aktivitelerde aktif drone kullanımı, fayda sağlayacak birçok hizmet ve alanda kullanılabilmekte.

Drone operatörü Beau Mons “Oldukça hızlı hareket etti. Onu takip ediyordum ve cankurtaranlara haber verdim. Herkesi sudan çıkarmak için drone üzerindeki hoparlörü kullandım” dedi.

Surf Life Saving’e ait dronelar yüzücüleri kurtarma ve cankurtaranlara yardımcı olmak adına 8 milyon dolarlık bir yatarım ile Yeni Güney Galler’de 34 plajda aktif olarak hizmet veriyor.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 DroneİHA