Connect with us

Haber

Drone ile istihbarat toplanacak

Published

on

Drone teknolojilerinde adından sıkça söz ettiren DJI, havadan alınan görüntü bilgileri ile yapay zekayı birleştiriyor. DJI, bu alanda faaliyet gösterecek olan ve yeni modeller arasında yer alan Matrice 300 RTK (M300 RTK) ve Zenmuse H20 serisi, çok sensörlü drone çalışmalarını tanıttı.

DJI Matrice 300 RTK (M300 RTK) özellikleri

DJI M300 RTK modeli 6 yönlü konumlandırma sistemine sahip, bu özellikle birlikte 55 dakika uçabilen M300 RTK modeli AES-256 şifreleme ve IP45 ile zorlu hava koşullarına dayanıklı. 15 km menzile sahip olan modelin 1080p video aktarım özelliği bulunuyor. 2,7 kg yük taşıma kapasitesine sahip ürünün gerçek zamanlı navigasyon verileri, tek ekranda entegre ve birçok veriyi somutlaştırmak adına kolaylıkla sunmakta.

M300 RTK modelinde ticari uçaklarda bulunan sistemi optimize eden İHA Sağlık yönetim sistemi (UHMS) var bu sayede tüm ucuz verileri kayıt altında.

DJI Zenmuse H20 Serisi özellikleri

H20 serisi IP44 sınıfına sahip iki versiyonda satışta, 20 mp 23x hibrit optik zoom kamera ile 12 mp geniş kameraya sahip. 1200 m mesafeye kadar lazer letemetreye sahip olan Zenmuse H20 30 fps hızı sayesinde yüksek termal hassasiyet özelliği ile insan gözüyle tesip edilemeyecek nesleri görmeyi sağlayan 640×512 radyometrik termal kameraya sahip.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Taksim’de Turistler için drone ile denetleme

Published

on

Koronavirüs vakaların artması ile birlikte Türkiye’de bütün illerde geniş çaplı denetmelere başlanıldı, sağlık bakanlığının devam ettiği çalışmalara ek olarak güvenlik teşkilatlarımızda bu konuda hassas davranarak çalışmalara aktif olarak devam ediyor. Son olarak insanların yoğun bulunduğu bölge, cadde ve meydanlarda faaliyetlerini arttıran güvenlik güçleri geçtiğimiz günlerde Taksim Meydanı’nda turistlere drone’li maske denetlemesi yaptı. Yanlış kullanım sağlayan ya da hiç maske takmamış olan turistlere drone üzerindeki ses sistemleri ile uyarılarda bulunuldu.

Drone ile denetleme

Geçtiğimiz yıllarda alınan kararlar ile birçok şehirde İHA büro ekipleri kurulmuştu, Taksim’de yapılan bu denetimlerde İHA Büro ekipleri destek verdi.

Continue Reading

Haber

İHA ve Drone engelleme sistemi ‘KALKA’

Published

on

Türkiye Silahlı Kuvvetleri (TSK) için yerli hizmetler sağlamakta olan firma Türk mühendislerin geliştirmiş olduğu tasarımla drone ve insansız hava araçlarına (İHA) karşı ‘KALKA‘ adı verilen yerli erken uyarı hava savunma sistemi geliştirdi.

Milli savuma bakanlığınca verilen “NATO Gizli ve Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi” bulunan Ulusal Harp Teknolojileri Savunma Sistemleri AŞ bu zamana kadar yapmış oldukları çalışmalarda, geliştirmiş oldukları 9 drone savar ürününe bir yenisini eklemiş oldu.

kalka drone engeleme

Ar-ge koordinatörü Bekir Yalçın yapmış olduğu açıklamalarda drone veya insansız hava araçlarının sadece kolluk kuvveti teşklilatlarının kullanlmadığını, bu araçların birçok yasaklanmış konu ve durumda kullanımlarının fazlasıyla olduğunu, izinsiz gözetleme, uyuşturucu, bomba, yasaklanmış madde gibi yük taşıma ve terör amaçlı uçuşlar yapılabildiğini söyledi.

Kalka genel kullanım alanları

Özellikle toplu organizasyon ve etkinliklerde hava kontrolünü sağlamak tüm problem olan bir konu, havadan gelecek tehditlere karşı ateşli silahlara güvenmekte bir o kadar sağlıksız. KALKA isimli erken uyarı hava savunma sistemi bu tarz durumlar için geliştirilmiş bir sistem.

Tamamıyla yerli ve milli imkanlarla üretilmiş olan KALKA manuel ve otonom olarak çalışırken, işlem kayıtlarınıda tutabilmekte. KALKA’nın kullanım alanı oldukça geniş, radar mantığı ile çalışan sistem, drone ve insansız hava araçlarına karşı 5 bin metreye kadar algılama ve engelleme yapabilmekte.

Continue Reading

Haber

Öğrencilerden Teknofest için Su Altı Drone

Published

on

Balıkesir Üniversitesinde eğitim gören 7 arkadaşlar 2 yıllık çalışmanın ardından Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’te yeni çalışmalarını tanıttı. Mühendis Fakültesinin Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden dulkadir Yıldırım, Fatih Elibol ve Bayram Er, Makine Mühendisliği Bölümünden Mert Koçak ve Erkin Öz, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Mert Yılmaz ve Sefa Eren, TEKNOFEST’e birlikte katıldı.

Ardov ismini verdikleri drone için gövde üretimi elde üretildi, üzerinde değişiklik yaptıkları drone motoru ile Ardov’da yazılım geliştirmesi de ekibin kendisi yaptı. Yaklaşık 6000 lira gibi bir maliyet ile üretilen Ardov su altında arama kurtarma ve temizlik gibi işlevlere sahip.

Teknofest organizasyonunda Su Altı sistemleri yarışmasında 129 proje arasında finale kalarak 21’inci seçilen cihaz için şimdiki hedef su altı kablosuz haberleşme özelliği.

“Şimdiki amacımız önümüzdeki yıl TEKNOFEST etkinliğinde birinci olmak”

Açıklamasında bulunan ekip üyeleri, cihazın yapımında deri sırtlı deniz kaplumbağalarında ilham aldıklarını söyledi.

Ülkemizde havacılık faaliyetlerinde birçok etkinlik ve teşvik programları gençler hedeflenerek yapılmakta, gençlerimizin yeni etkinlik ve organizasyonlarda çalışmaları ile boy gösterecekleri aşikar.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 DroneİHA