Connect with us

Haber

DJI Kurtarma haritası hayat kurtarıyor

Published

on

Havadan görüntüleme ve sivil drone üretiminde birçok kullanıcısı ve kitlesi bulunan DJI, arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir uygulama hayata geçirdi. Çalışmaları tamamlanan Drone kurtarma haritası global çapta 200 den fazla acil çalışmaya yardımcı oldu ve 400’den fazla insan yardımcı oldu.

DJI Drone Kurtarma Haritası

Drone kurtarma haritası şuan birçok teşkilat bünyesinde aktif olarak kullanılmakta, bunlardan bazıları polis dirimleri, itfaiye teşkilatı ve sivil gönüllü arama kurtarma ekipleri. DJI Kamu güvenliği direktörü Romeo Durscher şu açıklamayı yaptı.

“DJI Drone Kurtarma Haritası, acil durumlarda insansız hava araçlarının ne kadar etkili olduğu konusunda global kapsamda en iyi referansımız haline geldi. Arama kurtarmalarda kullanılan drone’ların, riskleri azaltmanın yanında insan hayatı kurtarmada da oldukça büyük bir etkisi var.”

Kamera teknolojilerinde gelişmesiyle birlikte arama kurtarma ya da diğer acil durum faaliyetlerinde termal görüntüler yakalayabilen kameralar ormanda, denizde ya da diğer kırsal kesimlerde kaybolan ya da yardıma muhtaç insanları kolaylıkla tesip edebilmekte.

Gönüllü insanlar tarafından kullanılan drone sayesinde yaralı şekilde kurtarılan Jason Mabee yaptığı açıklamada şunlardan bahsetti.

“Geliştirilen teknoloji hakkında drone’ların arama kurtarma çalışmalarındaki önemine bir drone tarafından hayatım kurtularak bizzat şahit oldum. Drone’ların tüm dünyada birçok insana yardım edebileceğini bilmek bana güven veriyor. DJI Drone Kurtarma Haritası acil durumlarda drone kullanımının öneminin en büyük kanıtı.”

Merak edenler DJI kurtarma haritasının bulunduğu sayfaya buradan erişebilir ve çalışmaları yakından görebilir.

Drone teknolojisi şüphesiz insanı hayatını kolaştıracak birçok özellik barındırıyor, gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmalar ile de bu potasiyel hızla uygulamaya konulacak, tüm bu gelişmelerden haberdar olmak için Droneiha internet sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Taksim’de Turistler için drone ile denetleme

Published

on

Koronavirüs vakaların artması ile birlikte Türkiye’de bütün illerde geniş çaplı denetmelere başlanıldı, sağlık bakanlığının devam ettiği çalışmalara ek olarak güvenlik teşkilatlarımızda bu konuda hassas davranarak çalışmalara aktif olarak devam ediyor. Son olarak insanların yoğun bulunduğu bölge, cadde ve meydanlarda faaliyetlerini arttıran güvenlik güçleri geçtiğimiz günlerde Taksim Meydanı’nda turistlere drone’li maske denetlemesi yaptı. Yanlış kullanım sağlayan ya da hiç maske takmamış olan turistlere drone üzerindeki ses sistemleri ile uyarılarda bulunuldu.

Drone ile denetleme

Geçtiğimiz yıllarda alınan kararlar ile birçok şehirde İHA büro ekipleri kurulmuştu, Taksim’de yapılan bu denetimlerde İHA Büro ekipleri destek verdi.

Continue Reading

Haber

İHA ve Drone engelleme sistemi ‘KALKA’

Published

on

Türkiye Silahlı Kuvvetleri (TSK) için yerli hizmetler sağlamakta olan firma Türk mühendislerin geliştirmiş olduğu tasarımla drone ve insansız hava araçlarına (İHA) karşı ‘KALKA‘ adı verilen yerli erken uyarı hava savunma sistemi geliştirdi.

Milli savuma bakanlığınca verilen “NATO Gizli ve Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi” bulunan Ulusal Harp Teknolojileri Savunma Sistemleri AŞ bu zamana kadar yapmış oldukları çalışmalarda, geliştirmiş oldukları 9 drone savar ürününe bir yenisini eklemiş oldu.

kalka drone engeleme

Ar-ge koordinatörü Bekir Yalçın yapmış olduğu açıklamalarda drone veya insansız hava araçlarının sadece kolluk kuvveti teşklilatlarının kullanlmadığını, bu araçların birçok yasaklanmış konu ve durumda kullanımlarının fazlasıyla olduğunu, izinsiz gözetleme, uyuşturucu, bomba, yasaklanmış madde gibi yük taşıma ve terör amaçlı uçuşlar yapılabildiğini söyledi.

Kalka genel kullanım alanları

Özellikle toplu organizasyon ve etkinliklerde hava kontrolünü sağlamak tüm problem olan bir konu, havadan gelecek tehditlere karşı ateşli silahlara güvenmekte bir o kadar sağlıksız. KALKA isimli erken uyarı hava savunma sistemi bu tarz durumlar için geliştirilmiş bir sistem.

Tamamıyla yerli ve milli imkanlarla üretilmiş olan KALKA manuel ve otonom olarak çalışırken, işlem kayıtlarınıda tutabilmekte. KALKA’nın kullanım alanı oldukça geniş, radar mantığı ile çalışan sistem, drone ve insansız hava araçlarına karşı 5 bin metreye kadar algılama ve engelleme yapabilmekte.

Continue Reading

Haber

Öğrencilerden Teknofest için Su Altı Drone

Published

on

Balıkesir Üniversitesinde eğitim gören 7 arkadaşlar 2 yıllık çalışmanın ardından Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’te yeni çalışmalarını tanıttı. Mühendis Fakültesinin Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden dulkadir Yıldırım, Fatih Elibol ve Bayram Er, Makine Mühendisliği Bölümünden Mert Koçak ve Erkin Öz, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Mert Yılmaz ve Sefa Eren, TEKNOFEST’e birlikte katıldı.

Ardov ismini verdikleri drone için gövde üretimi elde üretildi, üzerinde değişiklik yaptıkları drone motoru ile Ardov’da yazılım geliştirmesi de ekibin kendisi yaptı. Yaklaşık 6000 lira gibi bir maliyet ile üretilen Ardov su altında arama kurtarma ve temizlik gibi işlevlere sahip.

Teknofest organizasyonunda Su Altı sistemleri yarışmasında 129 proje arasında finale kalarak 21’inci seçilen cihaz için şimdiki hedef su altı kablosuz haberleşme özelliği.

“Şimdiki amacımız önümüzdeki yıl TEKNOFEST etkinliğinde birinci olmak”

Açıklamasında bulunan ekip üyeleri, cihazın yapımında deri sırtlı deniz kaplumbağalarında ilham aldıklarını söyledi.

Ülkemizde havacılık faaliyetlerinde birçok etkinlik ve teşvik programları gençler hedeflenerek yapılmakta, gençlerimizin yeni etkinlik ve organizasyonlarda çalışmaları ile boy gösterecekleri aşikar.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 DroneİHA